Check out this page in {0} translated from {1}translated fromOriginal:Translated:Automatic translation powered by Microsoft® TranslatorStart translatingStop translatingCloseClose and show original pageSelect
În Suedia demnitarii nu au privilegii, ci doar responsabilităţi. Riksdag, parlamentul unicameral suedez, are 349 de membri. Parlamentarii au un salariu ceva mai mic decât dublul salariului unui profesor, nu au îndemnizaţii de niciun fel, nu au secretare sau consilieri, nici maşini de serviciu cu şofer, iar de vreo imunitate nici vorbă. Transparenţa totală e obligatorie. Orice suedez are acces la toate documentele parlamentului şi guvernului.
O fi având vreo legătură sistemul ăsta cu faptul că produsul intern brut pe cap de locuitor este de 6 ori mai mare în Suedia decât în România?
În imagine este clădirea parlamentului suedez.
Mesaj din viitor, suntem in 2022 la sfarsitul anului si politicienii Romaniei sunt mai praf decat in 2014, la aproape 10 ani de la postarea ta inca ducem o viata de doi bani in aceasta tara frumoasa numita Romania.
Pentru că atunci când scormonesc, de voie, de nevoie, universul webului, dau peste multe chestii simpatice,
enervante, interesante, uimitoare sau utile, parcă ar fi bine să spun câte ceva despre cele care mi se par ieşite din comun.