Check out this page in {0} translated from {1}translated fromOriginal:Translated:Automatic translation powered by Microsoft® TranslatorStart translatingStop translatingCloseClose and show original pageSelect
Valea Hunza din munţii Himalaia, un teritoriu de 8000 de kmp situat pe teritoriul Pakistanului la înălţimea de 2500 m, a devenit de curând o destinaţie turistică, în ciuda accesului dificil, datorită peisajului său miraculos şi a unor particularităţi de excepţie descrise pe site-ul Descoperă.ro. În foarte săracul teritoriu Hunza durata de viaţă a locuitorilor depăşeşte frecvent 100 de ani, numeroşi oameni procreează la vârste înaintate, mamele având 60-70 ani şi taţii 70-90 ani, bolile frecvent întâlnite în zonele civilizate de la cancer la cariile dentare sunt necunoscute. Explicaţia constă în sistemul neobişnuit de consum al alimentelor, în aerul deosebit de curat, în apa pură provenită de la gheţarii din zonă şi în munca fizică. Rata alfabetizarii din valea Hunza este printre cele mai ridicate din Pakistan, atingând cifra de peste 90% în rândul copiilor.
Pentru că atunci când scormonesc, de voie, de nevoie, universul webului, dau peste multe chestii simpatice,
enervante, interesante, uimitoare sau utile, parcă ar fi bine să spun câte ceva despre cele care mi se par ieşite din comun.