Check out this page in {0} translated from {1}translated fromOriginal:Translated:Automatic translation powered by Microsoft® TranslatorStart translatingStop translatingCloseClose and show original pageSelect
Un blog lansat în luna februarie a acestui an care cuprinde o selecţie de texte în limba engleză, culese din presă în diverse locuri de pe planetă şi completate permanent, încearcă să ne arate modul în care este percepută România în lume. Cea mai mare parte a articolelor selecţionate se referă la economie şi la politică dar nu lipsesc nici temele tehnologice, culturale, religioase, militare, sociale, legate de relaţii internaţionale etc. Dacă am înţeles bine, selecţia din blog este realizată de Daniel Jianu (articolul a apărut în buletinul publicat de European Institute of Law, Science, and Technology).
E tautomic sa te gandesti la presa ca la ceva in care se scrie despre romani si Romania numai de rau. As fi foarte incantat daca s-ar naste un blog sau orice tip de publicatie in care sa citesc numai episoade incantatoare despre ce au facut de bine unii romani sau Romania. Daca am fi suficienti de multi romani dornici sa gasim de o normalitatea/pozitivitatea in presa atunci probabil ar deveni fezabila aceast tip de presa si ar fi mult mai placut in Romania. Hrisant www.plusvaloare.ro
Pentru că atunci când scormonesc, de voie, de nevoie, universul webului, dau peste multe chestii simpatice,
enervante, interesante, uimitoare sau utile, parcă ar fi bine să spun câte ceva despre cele care mi se par ieşite din comun.